For at blive døbt – og dermed få ret til at kalde sig skjoldmø/viking, kræves badning i to år. I lørdags benyttede 15 medlemmer sig af rette til at blive opgraderet fra skrælling. Foto: Jesper Alstrøm.

For at blive døbt – og dermed få ret til at kalde sig skjoldmø/viking, kræves badning i to år. I lørdags benyttede 15 medlemmer sig af rette til at blive opgraderet fra skrælling. Foto: Jesper Alstrøm.

Vikinger skabte trængsel på ny badebro

Hørsholm-Rungsted Vikingelaug markerede sæsonstarten med standerhejsning og dåb af 15 medlemmer samt optagelse af 23 nye. Nu er vikingetallet oppe på 445 medlemmer

Af
Morten Timm

Morten Timm

Sikken voldsom trængsel og alarm, der var i lørdag på den nye badebro på sydmolen i Rungsted Havn, da et nyt kuld vikinger skulle døbes og optages hos den lokale vinterbadeklub, Hørsholm-Rungsted Vikingelaug.
"15 medlemmer, som har badet i mindst to år, blev døbt iført særdeles spraglet påklædning – og deres tur i det 12 grader kølige vand blev akkompagneret af det formidable, men tonefattige, lurblæserorkester Lurendrejerne," fortæller foreningens Høvding Erling Madsen.
Samtidig blev 23 nye medlemmer optaget, så Vikingelaugets medlemstal nu er oppe på 450 – en fremgang på 13 i forhold til i fjor.
"Vi har desværre også haft en mindre tilbagegang, da nogle medlemmer har valgt at melde sig ud på grund af det ekstra kontingent på 300 kroner, vi opkrævede i år, tilføjer Erling Madsen.

Sukkenes Bro

Ved den kraftige efterårsstorm i november2011 blev den kommunale badebro ødelagt, og det blev livsfarligt at benytte den. For ikke at stå uden badebro - og dermed være truet på eksistensen - valgte Hørsholm-Rungsted Vikingelaug selv at opføre en ny og mere solid badebro.
Et projekt til lige over 300.000 kroner, som Hørsholm Kommune dermed sparede.
"Og den nye broen, som vi har givet navnet 'Sukkenes Bro - kunne sagtens klare den livlige trafik, da i alt op mod 150 medlemmer badede inden standerhejsningen og dåben," oplyser Vikingehøvdingen.

Sukkenes Bro er navnet på badebroen, som Vikingelauget har opført på Rungsted Havn: Man sukker af kulde, når man går ud på den og man sukker af velvære, når man har været i vandet! Den muntre tegning er udført af bestyrelsesmedlem Jens Hage. Foto: Jesper Alstrøm.

Sukkenes Bro er navnet på badebroen, som Vikingelauget har opført på Rungsted Havn: Man sukker af kulde, når man går ud på den og man sukker af velvære, når man har været i vandet! Den muntre tegning er udført af bestyrelsesmedlem Jens Hage. Foto: Jesper Alstrøm.

Turister og skrællinger

De, der bader uden at være medlem, er turister. De første to år af medlemskabet er man skrælling – og først når man er døbt og har modtaget et diplom, er man skjoldmø/viking.
Nogle samler mod lidt længere inden de lader sig døbe. I år blev Poul Henning Lundbjerg Hansen således viking efter ti år som skrælling – og han blev overgået af Jette Holm, som har været 22 år om at blive skjoldmø.
Ti års vinterbadning giver ret til et håndklæde med foreningens logo – og 25 års medlemskab udløser et navn og en badekåbe med navnet på ryggen.
Og den 38-årige forening har ganske mange medlemmer med navngivne badekåber. Ældste medlem er 93-årige Jørgen Kieler, som var med til at stifte foreningen, der i øvrigt bader året rundt.
Du kan læse mere om vinterbaderne på www.horsholm-rungsted-vikingelaug.dk

Interessen for at vinterbade er stor ? her ses nogle af de 23 nye medlemmer af Hørsholm-Rungsted Vikingelaug under Standerhejsningen i lørdags. Foto: Jesper Alstrøm.

Interessen for at vinterbade er stor ? her ses nogle af de 23 nye medlemmer af Hørsholm-Rungsted Vikingelaug under Standerhejsningen i lørdags. Foto: Jesper Alstrøm.

null

Publiceret 08 October 2012 12:30